7. září 2015

Algarve

Cestou na jih jsme se přes most 25. dubna dostali do přírodního parku Arrábida, poblíž Setúbalu. Cesta přes park nabízí krásné výhledy a na pláži (plážičce) hned vedle přelidněné Praia dos Galapos bylo i s námi 6 lidí.

Pláže podél města Lagos jsou krásné. Trochu přelidněné a oceán je plný lodiček, člunů a kajaků.Nejdřív jsme se kochali shora útesů a pak se nám zalíbila jedna pláž Praia do Barranco do Martinho. Chvilku jsme zjišťovali, jestli se tam dá dostat i po souši a dá, v jednom místě je potřeba využít přítomné lano, ale nic náročného to není. Na pláži nás opět bylo 6. Nádhera. Blbli jsme asi hodinu ve vlnách a opalovali se. Najednou přijel borec ve člunu, "přesedlal" na stand up paddle a se sítí plnou balónů na volejbal, ragby atd si to mašíroval na "naši" pláž. Několik minut za ním se přiřítilo asi 50 turistů na kajacích. Otráveni sledujeme jejich počínání a říkáme si, co z toho asi mají, když kajakama zaplní pláž, zapálí si cigaretu a na zbylou část pláže si jdou pinkat s balónem, přičemž dalších 40 lidí jim zavazí.
Po nějaké době se zvedáme k odchodu a šplháme se opět nahoru. Zkoušíme další pláž tentokrát východně od majáku. Opět náročnější sestup, ale pláž je malinká, je tu už víc lidí a hlavně je dost špinavá. Máme výhled na párty lodě, kajaky a vodní skútry. Bodejť by tam nebylo tolik odpadků. Další pláže vzdáváme. Údajně ty nejkrásnější (Praia Dona Ana a Praia do Camilo) zavrhujeme hned. Barevné deštníky a pohyb, jak v mraveništi vzdáváme jen při pohledu z útesů.Tohle je ta "naše" pláž - Praia do Barranco do Martinho.

Na cestě zpět do hostelu zajíždíme na pláž, která není nikde označena (ani ukazateli na cestě) a nachází se poblíž našeho hostelu. Našla jsem ji přes google mapy, ještě před odjezdem a uchvátila mě víc než ostatní. Nevěděla jsem, jaký je příjezd a ani kolik lidí tam bývá. Ani jsme nečekali, že bude tak krásná s takovou atmosférou. Příjezd může neznalé malinko odradit, ale my jsme se nedali. Na parkovišti je zaparkováno asi 20 karavanů. žádné luxusní kousky, ale velice retro a cool "popelnice". Všude pobíhají psi a nudisti a taky pár dětí (těch nudistů) a několik surfařů. Nádherná atmosféra, z těch lidí vyzařovala naprostá pohoda. Až si koupíme obytňák a vydáme se na cestu, tohle bude jistě jedno z nejlepších míst, kam se vydáme. 
Tuhle pláž navštěvujeme ještě jednou dopoledne před odjezdem. Je docela chladno a ledový oceán, takže jen sedíme asi hodinu a půl na pláži a kocháme se.
Na večer jedeme na Cabo de São Vicente. Hodně lidí si myslí, že je to nejzápadnější bod Evropy, není, tím je oficiálně Cabo da Roca. Ovšem krásné to tam je. Strmé útesy, mlhoviny, šílený vítr a hrozná zima. Každý večer se tam sjíždí tisícovka lidí se pokochat západem, ukončeným bujarým jásotem a aplausem, že to slunce opět dokázalo. Doporučím jen se posunout kousíček po útesech od majáku a všech těch lidí.
Žádné komentáře:

Okomentovat