7. dubna 2015

ZOO Lešná

Znáte to, když se ráno probudíte a víte, že dnešní den za moc stát nebude?
Tak věřte, že se to dá změnit. V sobotu 21.2. jsem se probudila s mrzutou náladou. Zamrčela jsem s dekou až po nos. Ondra neváhal a vytáhl trumf z rukávu. On prostě ví, co na mě platí. "Pojď, vstávej, jedeme do Lešné na čabraky!" Myslel tím samozřejmě tapíry čabrakové, které Zoo Lešná chová od léta roku 2013. Naposledy jsme tam byli v dubnu 2013 (na rande :)) a nový výběh jsme tedy neviděli. O mé lásce k tapírům se můžete dočíst zde.
Ale nešlo jen o tapíry. Zoo Lešná je opravdu moc pěkná, navíc nám vyšlo počasí a na davy lidí ještě bylo zima, takže těch pár kočárků a rodinek se dalo snést. Bohužel bylo zima i na tapíry. Jihoameričtí tapíři byli schovaní a čabrakové jsme viděli jen přes sklo a to ještě tak nešikovně, že dovnitř bylo vidět jen přes dlaně a nos přilepený až úplně na skle, takže foto žádné nemám. Ale nevadí, na jejich kráse to nic nemění. A my se na ně přece pojedeme podívat do volné přírody! Určitě...jednou...brzy?


Když jsme vstoupili do tropického skleníku Yucatan, hned se mi vybavila Kostarika. Asi jsme docela dobře trénovaní, protože jsem se rozhlíželi úplně jinak než ostatní návštěvníci, kteří dojdou k cedulce, tam si přečtou, co tu vlastně má jako být, rozhlídnou se dva metry napravo, dva metry nalevo a když nic nevidí, jdou dál. To my jsme přišli, hned mě zaujali květy jednoho stromu, mrknu nahoru a říkám "Chceš vidět slotha?" (Anglicky se totiž lenochod řekne sloth). Visel tam, schoulený, udělám foto a v tom mě něco upoutá ještě výš. "Hele chceš vidět dalšího slotha? Mrkni jak leze po konstrukci." Ano, byl tam další, který věřte nebo ne, neskutečnou rychlostí lezl po střešní konstrukci přes celý skleník. Hned jsme ho pronásledovali a hledali lepší a lepší výhledy. Jeden pán se po nás díval, co tam jako blbneme. Následoval schovaný leguán - moc pěkný kousek. A pán zjistil, že když se nás bude držet, že taky něco uvidí a tak se tvářil nenápadně a naše poznatky předával dál :) Ještě tam byl jeden lenochod, ale ten se moc nepočítá, ten poslušně visel u cedulky "Lenochod". Dále nás tu pobavily vydry a taky opičky a kdyby nám nebylo tak hrozně horko, možná bysme tam ještě čumákovali do teď. Fauna a flóra střední a jižní Ameriky mě prostě baví.
Další novinkou, co v ZOO od roku 2014 mají, je akvárium s mořskými rejnoky, druh siba ománská. Můžete si sáhnout do vody, taky je krmit červíky. Takový rejnok je dost slizký a ústní otvor má zespodu těla, takže se přisaje na ruku. Je to opravdu vtipné a stojí to za zkoušku.
 
A jako suvenýr putuje do sbírky tapírů tato mince. 


Žádné komentáře:

Okomentovat