9. července 2018

Saské Švýcarsko

Když jsme přemýšleli, kam se vydat na prodloužený víkend, nejdřív jsme spekulovali nad Slovenskem či Polskem. Ale nějak jsme nemohli sehnat informace o nějakých fajn kempech. A tak jsme se rozhodli pro Saské Švýcarsko, protože Němci prostě kempovat umí. A opět nám to dokázali. Před 4 lety jsme byli na české straně parku a tentokrát jsme prozkoumali tu německou.
Nejdřív jsme zavítali do kempu Kleine Bergoase v městečku Mittelndorf. Krásný kemp, všechno čisté a nové, lidé milí, wifi za příplatek. Je ale maličký a tak jsme místo sehnali jen na jednu noc, zbytek už byl zabookovaný. Ale to nám nevadilo, i tak jsme si užili krásný výhled přímo ze stanu.
Jako vždy, když jedeme jen někam v okolí, nemáme čas na žádné plány. Používám aplikaci, která se jmenuje maps.me, protože funguje i offline. Je tam spousta informací a taky detailní vyšlapané chodníčky. Používali jsme ji v Austrálii i Skotsku, taky v Maďarsku, Slovensku, Rakousku a  používám ji i v ČR. Funguje i jako navigace, protože je ale offline, musíte brát s rezervou čas, který ukazuje. Taky bohužel neukazuje vrstevnice a to je někdy zrádné.
Co je ale super, že vás najde i v lese a ukáže vám, kde jste. Dají se do ní samozřejmě ukládat body, takže tady máte ukázku jak to vypadá - růžové body jsou místo parkingu a místa, která chceme projít a pak už je jen na nás jakou cestičku zvolíme. Ještě se nám nestalo, aby zakreslená cesta neexistovala, ale tentokrát jsme v jednom úseku lezly mezi skály a nahoru se drápali po spadlých kmenech, které v sobě měly vysekané schody. Popravdě jsem nedoufala, že cestu najdeme, ale s vypětím všech sil jsme vylezli na jednu z nejprofláklejších vyhlídek na skalní most Bastei.
Hned na začátku cesty jsme potkali roztomilé ovečky.
Dorazili jsme k Amselsee, kde jsme si půjčili šlapadlo (5€ na 30 minut). Cestou jsme se ztráceli ve skalách, ochutnávali borůvky a kochali se místní faunou i flórou.  
I přesto, že byly svátky a počasí nám přálo, první dvě hodiny jsme potkali asi 6 lidí a to byli lezci. Na vyhlídce a samotném mostu pak bylo turistů hodně, ale údajně to bývá ještě horší. Vstupné se platí jen do jednoho okruhu, ale jinak je most a jeho okolí přístupné zdarma.
Další noc jsme se ubytovali kousek od městečka Hohnstein, kde mají mimochodem super koupaliště, které jsme s chutí vyzkoušeli. Není velké, ale skoro nikdo tam nebyl a tak jsme měli bazén jen pro sebe.
Náš druhý kemp, kde jsme zůstali další dvě noci, se jmenuje Campingplatz Entenfarm a je skvělý, velký, prostorný, ani tu nebylo moc lidí a cena byla taky ucházející (20€ na noc komplet - tedy auto, stan, 2 osoby a žeton do sprchy, wifi zdarma). Shodli jsme se, že jestli ještě někdy pojedeme do téhle oblasti, budeme zase kempovat tady. Tak se mi tam líbilo, že bych si dovedla představit celý den jen v kempu. My jsme si vždycky k pozdnímu odpoledni lehli na deku před stan a četli si. Tentokrát jsem já předčítala Ondrovi a to knížku od Ladislava Zibury Pěška mezi buddhisty a komunisty a smáli jsme se, taky jsme hráli karty a kostky skoro až do tmy a pak pozorovali hvězdy.
Druhý den jsme se vydali z Bad Schandau místní žlutou tramvajkou (8€ zpáteční, 5€ jedna cesta) k Lichtenhainer Wasserfall, který je prý krásný, ale my jsme skoro neměli vodu, takže nic moc. Na místě jsme rozhodli, že si projdeme okolí a tak jsme se vydali na Kuhstall. Ani jeden z nás neměl ponětí, o co se jedná. Sešli jsme z cesty, kudy chodilo nejvíce lidí, a přišli na místu z druhé strany, což vřele doporučuju, protože se po žebříkách a schodečkách mezi skálama dostanete až nahoru. A tahle cesta určitě stojí za to. (Opět díky maps.me, protože jinak bychom nevěděli, že existuje více cest a šli jsme tou, co chodí všichni.)
Foťák jsem ten den skoro nepoužila, tak mi dovolte pro ilustraci jen fotky z mobilu.
Nahoře jsme to vše důkladně prozkoumali.
Celý náš výlet bych shrnula takto: "Česko - Saské Švýcarsko je vždycky dobrý nápad!"
Máte-li nějaký tip v této oblasti, sem s ním, pečlivě si ho uložím do aplikace na příště. 
Doufám, že i vy jste měli krásný prodloužený víkend a přeju prima začátek dalšího týdne.

4 komentáře:

 1. Chystáme se tam příští léto.Pojedeme na českou stranu. Jen musíme sehnat chatu.
  Je to nádhera.
  Lenka B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě doporučuju! My jsme prošli okolí Jetřichovic, Mariinu vyhlídku, Rudolfův kámen a spoustu dalšího a pak z Mezní Louky až k Pravčické bráně a do Hřenska a zpátky loďkou soutězkama. Moc ráda na to vzpomínám.
   Jen s chatou neporadím, protože my preferujeme stan :) Každopádně je tam krásně!

   Vymazat
 2. Českou stranu máme prochozenou, na tu saskou se chystáme, takže děkuji za super tip, ukládám a přednesu doma jako hotovou věc ;) A přesně jak píšeš, když nevíme kam, jedeme do Česko - Saského Švýcarska ;) :D Hezký den :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda! Mě ta německá přišla taková klidnější než česká, ale krásné jsou obě :)

   Vymazat