10. dubna 2018

Koniklec

Jaro už je definitivně tady. Kvetou totiž koniklece velkokvěté - poslové jara. Jsou zapsané na seznamu chráněných rostlin a kvetou jen na velmi málo místech a v ČR údajně jen na Moravě. Nejznámější lokalitou je Kamenný Vrch v Brně, kde je přes 50 tisíc jedinců. Taky na Palávě je několik míst. A představte si, že jsem zjistila, že i 10 min od Olomouce je jedna lokalita. Jmenuje se Strejčkův lom a leží ani ne kilometr od Krčmaně.
Takže nejen, že jsme si v sobotu nepřispali, ale my jsme vstávali ještě za tmy v 5, abychom stihli východ slunce v lomu.
Malinko jsme podcenili oblečení, protože venku byl jen jeden stupeň a my už jsme v hlavách měli nastavené jaro, ale zvládli jsme to. I když ke konci už jsem málem neudržela foťák v ruce.
Jak já mám ráda tyhle staré lomy plné mechu!
Jelikož jsme nevěděli, jak přesně se do lomu dostat. Zaparkovali jsme v Krčmani a šli přes místní JZD. (Pak až jsme zjistili, že se dá dojet z druhé strany až k lomu.) Cedule s nápisem "Zákaz vstupu, nebezpečí nákazy" Ondru trochu znervózněly a když se asi 50 metrů před námi objevil velký bílý pes, znejistěl ještě víc. "V pohodě, pojď stejně tady odbočujeme" uklidňuju ho a v tom se k nám pes rozběhnul. Už jsem myslela, že Ondra veme nohy na ramena... Zkusila jsem mé oblíbené zamlaskání "Tututu" (Fakt nevím, jak ten zvuk napsat :D), ale podle chování psa vždycky s jistotou poznám, jestli nás chce sežrat nebo ne. Pes se připlazil s vrtícím ocáskem, měl hroznou radost, že nás vidí a Ondra si oddychl :) Má totiž z cizích psů respekt (čti je posranej strachy).
Za mojí obrovské radosti se s náma okamžitě vydal směr lom a moc dobře věděl, kam jdeme. Asi to nedělal poprvé. Říkala jsem mu Méďo a on na to slyšel. A i když v lomu byli další 3 fotografové, pořád si nás hlídal a nešel dál než na 10 metrů. Vydržel s námi celou hodinu a půl a pak jsem ho zpátky zavedli do JZD.
Tak co myslíte, stálo to za to vstávat tak brzo? :) Já myslím, že stoprocentně, tihle fialoví chlupáči jsou totiž úžasní...
Jaké květy jsou pro vás symbolem jara?

4 komentáře:

 1. Nechápu, jak můžete o víkendu vstát tak brzy, ale určitě dse to vyplatilo. To světlo na fotkách dělá úplná kouzla.

  OdpovědětVymazat
 2. My to takhle máme, nejsme noční tvorové. Je pro nás přirozenější vstát v 5 než jít spát až po půlnoci...
  Na focení je potřeba světlo ráno nebo večer a ráno je to většinou bez lidi, což mi ohromně vyhovuje :)
  Jinak je naprosto běžné, že zatímco my se vracíme z výletu, někteří se teprve chystají....

  OdpovědětVymazat
 3. Nádherní chlupáči (koniklec i pejsek ;)) Pro mě jsou symbolem jara krokusy, vždycky když je vidím vylézat ze země, vím že jaro je tu. Ranní vstávání mě ničí, radši budu ponocovat nevím do kdy, ale když se jedná o výlet nebo víkend, tak to nikdy není tak hrozné ;) Zrovna jsem si říkala, že bych mohla začít běhat (chybí mi ranní procházky s Jessie). Tak místo chození bych si ty naše trasy oběhla... Krásný den :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo krokusy jsou taky super!
   Já ani nebudu říkat, jak strašně se mi nechtělo vstávat, když jsem chodila do práce, která mě naprosto nebavila... Teď vstávám hrozně ráda :) A když ještě venku zpívají ptáčci, tak je to paráda!

   Vymazat