14. března 2018

Špraněk

V půlce trochu hektického týdne mi dovolte se ještě ohlédnout za prvním víkendem, kdy už opravdu bylo ve vzduchu cítit jaro. Ale pozor je to zrádné a na skutečné jaro, si myslím, ještě chvilku počkáme.
Na doporučení čtenářky Markéty (děkujeme!) jsme se v neděli vydali do Javoříčka a prošli naučnou stezku Špraněk. (Vždycky musím hodně přemýšlet, jak se to vlastně jmenuje. Dost zvláštní název.) Z Olomouce je to půl hodinky a jak je naším zvykem, vydali jsme se tam brzy ráno. I když budík jsme po probuzení posunuli ještě o půlhodinu...
Hned to pár set metrech jsme se dostali k chatě Jeskyňka, kde na nás číhala tato kočka. A protože mě znáte, asi vás nepřekvapí, že mi tohle setkání udělalo ohromnou radost. Byla mazlivá a tak jsem slyšela až na Ondrovo desáté: "Můžeme už proboha jít dál?" :D Uznejte, není krásná?

V okolí jsou bukové lesy a já mám tyhle stromy hrozně ráda, líbí se mi jejich hladká kůra, která bez listů ještě víc vynikla. Ondra hledal stopy po jezevcích (čti čuměl do každé skuliny) a já obdivovala jaterník podléšku, který už pomalinku začíná kvést.
Tuhle bránu jsme obdivovali oba a Ondra kontroloval i lezecké cesty, které jsou tu vyznačeny. Ovšem poučen z našeho výletu z Pálavy v roce 2014, kdy si chtěl "zkusmo vylíst čtyřku" a vyvrtl si kotník, se opravdu jen díval (i když to spíš vypadá, že tam čůrá :D ) 
Na cestě je docela dost schodů, úzké cestičky i prudké stoupání a klesání, ale naštěstí jsme tu byli úplně sami a užívali si to. Kromě hlučných strakapoudů a dalších ptáčků jsme narazili i na sněženky.
Na cestě bylo i dost bláta, takže jsme domů dorazili trochu jako prasátka, a taky popadané stromy. Ale nic, co bychom nezvládli :)

Ke konci trasy už začalo krásně svítit sluníčko a tak svačinka na kládách měla vyloženě nádech jara.
Ideální půldenní výlet! Musíme se sem vrátit a navštívit i jeskyně, které jsou v tomto období přes víkend uzavřené. Mladečské už jsme stihli, ale Javořičské ještě po rekonstrukci ne.
A jaký byl váš víkend? Taky jste si užívali sluníčka?

3 komentáře:

 1. Já všechny tvé příspěvky najdu až dlouho po, ach jo. Technika moderního světa pracuje proti mě. V jeskyních jsem byla ještě se školou (a o pár let později s oteklým nártem od komára výletničila s holkama z VŠ :)) Včera jsme byli na Milešovce a já si říkala, co to tak kvete on to jaterník, díky, teď budu před mužem machrovat, že to vím :))) Hezký zbytek volna :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač :) Na Milešovce jsme nikdy nebyli i když jsme několikrát kolem projížděli. Tak třeba příště... Snad jste si to užili!

   Vymazat
  2. Bylo fajn, doporučuji, vyráželi jsme z Velemína (a dobře se tam najedli ;). Prý se dá vyjít z různých míst (ty trasy tvoří hvězdu - byli jsme poučeni) a nahoře jsme potkali tolik pejsků na mazlení... ty mě chápeš ;) Krásný den :)

   Vymazat