15. února 2018

Když knížka pomáhá

Už někdy loni o prázdninách jsem vám naznačovala, že se rýsuje zajímavá spolupráce. Oslovili mě z Centra pro dětský sluch Tamtam z pobočky v Olomouci, že by rádi knížku pro nejmenší. Poslali mi návrh, který byl součástí bakalářské práce jedné studentky. Domluvily jsme si tedy schůzku, kde mi pracovnice centra vysvětlila, jak probíhá první vyšetření a čím vším si rodiny se sluchově postiženým dítětem procházejí. Daly jsme hlavy dohromady, upravily prvotní návrh z bakalářky, já jsem doma nakreslila návrhy a zaslala k odsouhlasení. A jak už to tak (bohužel) bývá, než v organizaci proběhlo souhlasné kolečko všech zasvěcených, uběhly měsíce. Pozdě na podzim už jsem byla pracovně tolik vytížená, že bylo jasné že do našeho odjezdu už to nepůjde, ale naštěstí hned po návratu do ČR to konečně klaplo a tak vám teď můžu představit výsledek.
Přední strana s domečkem
Následuje přesun do nemocnice (centra) a to několika možnostmi - autem, autobusem nebo vlakem/tramvají - na suchý zip.
Následuje čekárna s několika hračkami a detaily, za dveřmi se schovává pan doktor.
Samotné vyšetření - zkoušení sluchátek, otoskopu a sluchadel a jejich nastavení spojené s grafickou změnou obrazovky (v každém centru mají trochu jiný způsob, který používají, ale vždy je zvuk spojený se světelným efektem).
A aby byla knížka genderově vyvážená a sloužila klukům i holkám, udělala jsem jak holku, tak kluka - druhý nepotřebný se může schovat v kapsičce na poslední stránce.
Cesta domů může opět být autem, autobusem nebo vlakem. Tentokrát se pohybují na šňůrkách, aby byla změna.
A taky jsem na žádost vyšívala logo centra.
Moc ráda dělám takové knížky, které pomáhají. Děkuju centru Tamtam za oslovení a milou spolupráci. Doufám, že dětem, které čeká první vyšetření, pomůže zbavit se strachu z neznámého.
A vy se ještě můžete podívat na video, které řekne víc než fotky a popis :)
A já už teď můžu prozradit, že opět chystám nějakou spolupráci s dalším institutem, ale to si ještě chvilku počkáte :)

10 komentářů:

 1. Tahle knížka se ti moc povedla. My jsme teď s dcerou chodili na ORL kvůli omylem propíchnutému bubínku každý týden a něco takového by Jó možná ocenila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jééé auau chudinka, tak snad už je všechno v pořádku!
   A děkuju :)

   Vymazat
 2. Wow! Zito? Klobouk dole, masterpiece!

  OdpovědětVymazat
 3. Úžasný nápad a taky to provedení, snad to dětičkám pomůže se trochu zorientovat v tom, co je čeká

  OdpovědětVymazat
 4. Zito, úžasné! Tyhle věci jsou moc potřeba - jsem hrozně ráda, že někoho napadají a že Ty je umíš tak skvěle vyladit a zpracovat.. Úplně si umím představit tu holčinu, co na to psala bakalářku. Jak je asi ráda. Musí to být skvělý pocit, když bakalářka nezůstane jen na papíře. Hezký den přeju! Bára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Báro děkuju! Vždycky je fajn, když se něco takového uskuteční a jen to "někde neleží v šuplíku". Já jsem moc ráda, že do toho centrum šlo a že jsou zdejší pracovnice tak otevřené něčemu novému :)

   Vymazat
 5. Zito, tohle je bomba. Nejen krásná, ale pomáhá. A tvé zpracování je naprosto perfektní a originální. Jsi quietbooková královna ;) <3

  OdpovědětVymazat