31. ledna 2018

Outback

Zůstaneme ještě chvilku v Outbacku, jak se tady pustině uprostřed Austrálie říká. A vydáme se do Kings Canyonu. Opět platí to, co už jsem tady několikrát psala a to je šílené vedro a taky doporučení, že v 11 by se lidi měli už vracet z treku. No a nám se nechtělo vstávat, takže jsme samozřejmě vyrazili později... Ale přežili jsme.
Po celou dobu se nedá před sluncem nikde schovat. Jen asi 200m jdeme tzv. Eden Garden, která je zarostlá, plná palem a obřích cykasů. Všude poletují ptáci a vy si připadáte, jak v jiném světě. Takhle to tu prej dřív vypadalo všude.
Na vyhlídce do kaňonu jsme vydrželi asi 10 minut :) Kromě vedra jsou tu všude mouchy. A i když to asi nebylo tak hrozné jako když je sezóna, každý z nás si pár svých osobních much nesl s sebou. Jsem tak otravné, že vám vlezou i do nosu a do koutku oka, nestačí je odehnat odfouknutím... Drží se, jak rádi říkáme, "jako hovno košule".
Zatímco o klokana jsme zatím nezavadili (toho jednoho sraženýho na cestě ve značném stádiu rozkladu, o kterým jsem si myslela, že to musí být ohořelej člověk, pomlčím), velbloudi na nás čuměli (a my na ně) poměrně z blízka.
Už jsme si i dělali srandu, že jakmile je někde značka, znamená to, že tady opravdu žádní klokani nejsou. Až do chvíle, než jsme vystoupili z auta u telegrafní stanice v Alice Springs a kolem nás v klídečku proskákal klokan. Takže klokani tu určitě jsou, jen prostě nejdou vidět. Posuďte sami, jak dobře jsou maskovaní :)
Většina fotek s klokanama, které můžete všude možně vidět, jsou z různých záchranných center, farem a "obor". Zdravý a volně žijící klokan k vám jen tak nepřijde a když se snažíte přiblížit, tak zdrhne... Prostě jako naše srnky.
Vzhledem k tomu, že všude kolem panovalo strašné horko, museli jsme vyzkoušet místní možnosti ke koupání. I když by si člověk řekl, že uprostřed vyprahlé pustiny toho moc nebude, opak je pravdou. Vyzkoušeli jsme 3 místa cca hodinu až hodinu a půl západně od Alice Springs. 
Prvním místem byl Ellery Creek Big Hole. Moc hezké místečko, osvěžující voda, ve které ale v určitých místech plavou vodní rostliny a já jsem prostě nepřekonala představu, že se mi tam něco otře o nohu, takže do velkých hloubek jsem se nevydala... Zato při opalování a psaní pohledů si mě vyhlídl jeden krásný varan. Všimla jsem si ho až když mě škrábal na boku a já se ohnala s představou, že jde o nějaký list či větvičku a málem si cvrkla úlekem. On se lekl úplně stejně jako já a Ondra myslím taky :) 
Druhým cílem byl Glen Helen Gorge, na který poukazuje několik cedulí v Alice Springs včetně průvodců. Po strastiplné cestě od strašidelného parkoviště vyschlým korytem řeky a rákosím jsme se dostali k jezeru a řeknu vám, že to bylo obrovské zklamání. Jinak než "močka" jsme tomu neřekli a svlažili jsme se jen po kolena, protože voda divně smrděla...
Do třetice všeho dobrého a Ormiston Gorge uspokojil přesně naše představy. Voda byla skvělá, žádné řasy ani trávy. Písek a skály ale byly tak rozpálené, že se na nich nedalo bosou nohou vydržet ani 3 vteřiny.
Vždycky mě hrozně překvapí, jak jsou tahle, na první pohled nehostinná místa, plná života. Různí papoušci, varani, ještěři... hada jsme naštěstí žádného neviděli, i když varovné cedule tu všude okolo jsou.
Jsem ráda, že jsme se nakonec rozhodli přidat Outback do našeho itineráře. A příště už se podíváme do Jižní Austrálie.

4 komentáře:

 1. Krásné klokaní i neklokaní fotky. Nikdy by mě nenapadlo, že v Austrálii žijou velbloudi, vždycky jsem je měla spojené s Afrikou :) My jsme měli zase muchy kámošky v Durmitoru v Černé hoře, až mi bylo trapně, že za náma letí po celou tůru. A to jsme se poctivě myli ;) A močku jsme si vyzkoušeli ve Skararském jezeře, vzduch byl jak v prádelně a osvěžení žádné, zlatá horská jezera ;) Hezký den :)

  OdpovědětVymazat
 2. :D My se taky myjeme:))
  Ale smrt z varana? Tu já bych měla určitě! Šlak myokardu, zástava srdce mne potkala v Thajsku při setkání s varanem na 2 metry, natož že by se otřel ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já se lekla dost, ale on taky a následně i Ondra... muselo to vypadat vtipně :D naštěstí ještěry a ještěrky snesu :)

   Vymazat