6. září 2017

Tak kam v zimě?

Za tři měsíce touhle dobou budeme sedět v letadle, čeká nás zatím nejdelší cesta od domova. Prosinec totiž strávíme v...tamtadadá...Austrálii. A i když už máme letenky a hrubou představu naší cesty, pořád tomu úplně nevěřím.
Když jsme přemýšleli, kam se vydat, došlo nám, jak je Austrálie veliká. Je to jako kdybyste měli měsíc na poznání USA bez Aljašky. Nemožné. A tak opět následoval seznam priorit a škrtání. (Tuhle část plánování nesnáším.)
Po původní myšlence road tripu z východu na západ, následovala cesta z jihu na sever, pak se objevila touha navštívit Tasmánii (když už tam na tom konci světa jako budeme, haha).... Ve finále si trochu vypomůžeme přelety a čeká nás na skok Cairns a okolí, protože být v Austrálii a nepodívat se na podmořský život Velkého bariérového útesu by byl hřích, potom červená půda v tzv. Outbacku a okolí Uluru. Asi nejkontroverznější místo celé Austrálie, ale my ten velkej červenej šutr prostě vidět chceme. A nakonec Great Ocean road a pobřeží států South Australia a Victoria.
Co mě láká nejvíc na celé cestě, je samozřejmě unikátní australská fauna.
Pozor je potřeba si dávat na hady, pavouky, krokodýly, štíry, žraloky, chobotnice, včely ale i malé medúzy. V Austrálii žije 143 druhů hadů, Taipan velký je nejjedovatější had na světě, člověka dokáže usmrtit do hodiny. Ani medúzy zvané Čtyřhranky smrtelné se nemusí stydět, zvládnou to i do 2 minut! 
Víte, které zvíře v Austrálii je nejnebezpečnější? Tipněte si a čtěte dál...
Zdroj Pinterest
Zvíře, který chci vidět úplně nejvíc, je wombat! Prej kadí kostky... Pak bych si samozřejmě přála vidět koalu a taky ptakopyska, což je ale v přírodě velice obtížné a spíš by šlo o zázrak. Jediné zvíře, které jsem si jistá, že uvidíme, je klokan :)
Zdroj Pinterest
Těším se na západy a východy slunce a taky noční oblohu a Mléčnou dráhu, červenou zem, modrý oceán a barevný korálový útes, výhledy, skály, pláže, streetart a kávičky v Melbourne, bazény na pobřeží, zelené deštné pralesy... těším se na stanování a společné chvíle ve dvou. Bude to zřejmě trochu (hodně) punk. Jak to celé nakonec dopadne, se vám pak samozřejmě budu snažit shrnout nějakým tím povídáním a hlavně fotkama.
Zdroj Pinterest
A jaké zvíře je tedy největší "zabiják" Austrálie? Budete se divit, ale podle statistiky mezi lety 2000 - 2010 je to suverénně kůň (77 úmrtí), následuje kráva (33), na paty jí šlape pes (27), takže nic, co by nás mělo překvapit, že? :) Až potom následují australské druhy, klokan (18), medúza a žralok (16), had (14) a krokodýl (9). Ovšem až se mi někde na Velkém bariérovém útesu otře něco o nohu, pochybuju, že budu myslet na statistiku :D
Máte-li nějaké tipy týkající se Austrálie obecně, nebo něco konkrétního ke zmíněným lokalitám, budu ráda za info, detailní itinerář cesty totiž ještě ladíme.

9 komentářů:

 1. Zito, to je paráda. Austrálie je skvělá!

  Byli jsme tam před 12 lety a celý prosinec jsme procestovali. Pár fotek z cesty je zde http://evule-kotule.blogspot.cz/2012/12/padla-na-me-deprese.html . Určitě doporučuji všechna místa, která plánujete. Já nebyla v Melbourne a na Tasmánie, můj muž ano a Tasmánie rozhodně stála za to. Šli tam nějaký trek a ztratili se. Za mě Uluru určitě a ještě víc se mi líbila Katja-Tjuta, což je hned vedle.

  Zvířátek jsme viděli spoustu ať už v přírodě nebo v rezervaci. My jsme byli tady http://www.newcastle.nsw.gov.au/Blackbutt-Reserve/Home . Emu jsem "málem" přejela, had a žáby byli s námi ve sprchách, wombaty jsem bohužel viděla jen mrtvé u silnice (leželi na zádech nohama nahoru). Mají tak zvláštní tvar těla, že bych se nedivila těm kostkám. Papoušci běžně lítají v ulicích, moc se mi líbila australké straka (australian magpie), různí menší ptáčci a neuvěřitelní pelikáni.

  Ted mi přijde úplně neskutečné, že jsem se někdy v Cairns potápěla mezi žralokem a velikou želvou.


  Užijte si to a my se budeme těšit na fotky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je super! Díky moc za tipy a odkazy, určitě se mrknu :)

   Tak doufám, že na wombaty budeme mít větší štěstí... S tím potápěním rozumím, mě taky příjde neskutečný, že jsem v Malajsii vlezla mezi žraloky :)

   Vymazat
  2. Snad jo. My byly na místě, už vůbec nevím, kde to bylo, a tam jich bylo právě u silnice mrtvých spousta.

   Ještě mě napadlo, že určitě navštivte nějakou rezervaci s tučnáky (my snad byli na nějaké ostrově, či kde) a to bylo také skvělé a děsně vtipné.

   Vymazat
  3. Mimochodem to vaše auto, to je teda pecka :D
   Destinaci na wombaty už máme vytipovanou a na tučňáčí kolonii taky myslíme, díky moc! :)

   Vymazat
  4. Wombatům a tučnákům zdar!

   Auto bylo super. V servisu jsme skončili snad jen jednou nebo dvakrát :-)

   Vymazat
 2. Pááááni, tolik vám to přeju. Takhle jednou projezdit svět... :))
  Myslím, že s koalama byste mohli mít štěstí, kamarád, který žil několik let v Austrálii, mi vyprávěl, že sedají na okraji silnic a žebrají vodu od cyklistů. :D
  Popřála bych vám, ať si to úžasně užijete, ale jinak to ani dopadnout nemůže. ^^

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme moc :)
   Máme v plánu si to užít, tak snad všechno klapne ;)

   Vymazat
 3. Týýýjo, závidím (v dobrém ;)) A ty zvířátka. Už teď se těším na reporty a fotky. My byli letos v Černé hoře v Durmitoru, kde žije zmije růžkatá, takže jsem měla nahnáno, no nakonec jsme viděli jen koně, ovce, psy a kočky ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky já se těším, že si zafotím, tak snad bude co ukazovat :) Je potřeba být obezřetný, ale zase se z toho nepo... ,že? :)

   Vymazat