20. února 2017

Zlín

Ondra mi už delší dobu před spaním čte. A i když to není pravidlo každého večera a vždycky zvládneme jen jednu kapitolu, takže nám knížka trvá klidně i rok, mám to hrozně ráda. Momentálně nás čeká poslední kapitola z knížky Hanzelky s Zikmunda o jejich putování po Jižní Americe. A oběma je nám to líto, že už jsme na konci. Naštěstí jsme sehnali dobrou duši, co nám půjčí jejich další knížky.
 
O víkendu počasí procházkám příliš nepřálo a tak jsme přírodu vyměnili za návštěvu Zlína, konkrétně Muzea jihovýchodní Moravy sídlící ve 14. budově baťovského areálu. Zvládly jsme jen 3. patro, kde se nachází stálá expozice. Ale užili jsme si to náramně. Expozice jsou úžasné a moc doporučuju návštěvu.

Expozice "Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost"
Boty z různých období a z různých koutů světa.

 Ty vpravo údajně z tapíří kůže.
 Některé hodně bizarní a nenositelné...
Boty pro olympioniky (vlevo) a největší boty (vpravo), na fotce to nejde tak vidět ale jsou obří! Boty, které nosil Shaquille O’Neal, délka podrážky tuším 41 cm.

 Ondra si skládal botu :)
 Kromě bot můžete vidět i stroje a výrobní linku


 
 Expozice postupně přechází k historii města Zlín v různých odvětvích.

 A nakonec to, proč jsme do Zlína jeli - pánové Hanzelka a Zikmund!
 Jedna z mých nejoblíbenějších fotografií - na Cheopsově pyramidě.
Jejich slavná Tatra - toto je model, originál je v národním technickém muzeu v Praze.
Fotky jsou doprovázené výpisky z deníku. Některé jsou opravdu vtipné, z jiných má člověk husí kůži.


Šuárové, tsantsa, nyhámančí, kamote, náčelník Ambúša a další výrazy nás doprovázely před spaním, někdy se mi zamotaly i do snů a to pak byla zábava :)
Tsantsa - uříznutá hlava, kterou Šuárové za pomocí horkého písku zmenšovali na velikost grepu... Tento rituál chtěli H+Z zdokumentovat a o tom je i jedna z jejich knih Za lovci lebek - jejich zážitky jsou neuvěřitelné a já jsem při předčítání hltala každé Ondrovo slovo a moje představivost jela na plné obrátky. Představovala jsem si, jak v tom vedru šli do pralesa, tahali těžkou foto techniku - musela jsem se smát, když jsem si vzpomněla na nás, jak jsme kráčeli 20 km pralesem v Kostarice ve funkčním oblečení, (které ale v tom vedru nijak zvlášť nefungovalo :D), se spoustou vymožeností jako dezinfekční gel, pohodlné boty, s relativně lehkým foťákem a SD kartou, na kterou se vlezly tisíce fotek, se spaním v moskytiéře (jinak bych zešílela!) přesto docela zničení a vyčerpaní. V té době to teprve muselo být dobrodružství!
Příprava nápoje nyhámančí - kdy ženy přežvýkávaly vařenou kamote (batáty) a spolu se slinami ji plivou zpět do nádoby a následně nechají kvasit... Pánové H+Z to údajně nezkoušeli, Ondra by to prý zkusil, hrdina :)
V knížce je spousta krásných historek a my jsme se u toho dost pobavili.Pak Miroslav Zikmund oslavil 14.2. své 98 narozeniny! Před pár lety jsem ho viděla v televizi a nevěřila jsem, že má tolik roků, vitální, soběstačný, myslelo mu to, to co říkal, mělo hlavu a patu...neuvěřitelný. Má můj hluboký obdiv.

A já už se těším se na večery s dalšími knížkami, čeká nás Afrika snů a skutečností :)

O baťovském areálu nebudu ani moc mluvit. Prostě paráda.
Doporučuji vegetariánskou restauraci Prašád a taky nezapomeňte na Kavárnu Továrna, mají tam skvělé kafe a dortíky a moc příjemný interiér. Jen si dejte při odchodu pozor na věci, abyste stejně jako já, plni dojmů nenechali v kavárně telefon. Naštěstí dobří lidé ještě žijí a vše dobře dopadlo :)

3 komentáře:

  1. Krásné fotografie, krásná procházka... První věta je jako u nás, jen pravidelně, dokonce jsme chodili spát se slepicema, jen aby jsme veděli, jak to pokračuje:))

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Máme to ale hodné muže :) Naprosto rozumím, my chodíme taky spát čím dál dřív :)

      Vymazat