15. září 2016

U.S.A. - Joshua Tree National Park

Joshua Tree National Park získal své jméno po juce krátkolisté (Yucca brevifolia), anglicky Joshua Tree. Nachází se v Mohavské poušti a velkou část parku (asi 2367 km²) tvoří divočina.
Veškeré informace i aktuální novinky můžete najít na oficiálních stránkách parku. Je dobré se tam před návštěvou mrknout. Získáte například informace o případném uzavření kempů, o výstraze vysokých teplot, rojení včel, taky o tom, že do toho parku si musíte přivést vlastní vodu a dřevo, pokud budete chtít dělat oheň atd. 
Taky tam najdete mapu, kterou dostanete i při vjezdu do parku. Pokud budete mít nějaký dotaz nebo budete potřebovat radu či tipy zeptejte se u vstupu do parku. Je to naprosto normální a rádi vám poradí.
Ve většině parcích to funguje tak, že při vjezdu do kempu si vezmete oranžovou obálku, kterou vypíšete a připnete ji ke sloupku vybraného místa. Při odjezdu dáte do obálky peníze za uvedený počet nocí a hodíte ji do schránky. Tím, že jsme přijeli za tmy, jsme pokyny přehlédli. Nevadilo to, protože jsme mohli zaplatit i při výjezdu z parku.
Tekoucí voda je dostupná pouze v několika málo kempech na okrajích parku. My jsme si vybrali kemp uprostřed parku - Hidden Valley. Co se týká toalet, tak ty jsou tady v každém kempu a na každém parkovišti. Většinou jde o suché toalety, ale byla jsem mile překvapená relativní čistotou a taky přítomností toaletního papíru.

Večer jsme to měli od vstupu do parku ke kempu ještě nějakých 10 mil. To už jsme mleli z posledního. Tma jako v pytli, nic není vidět. Přes cestu nám sem tam přeběhne čipmank a taky brzdíme před po cestě se procházejícím kojotem. 
V kempu je docela dost lidí a tak si vybíráme jedno z mála posledních míst. Stavíme stan a společnost nám dělá obří lišaj. Normálně bych se nad ním rozplývala, ale jeho nálety na můj obličej mi moc dobře nedělaly :)
Slyšíme vytí, které v takové divočině zní strašidelně. Podezírám, že si někdo v okolí dělá srandu. Ondra posvítí do tmy a tam kojot... V noci nás několikrát vzbudí jejich vytí. Tomu říkám divočina :)
Jeden z důvodů, proč sem lidi jezdí, je kromě lezení po skalách i pozorování hvězd. A byla to nádhera. Škoda jen, že jsme byli tak hrozně unavení a taky, že nemám pořádné vybavení k focení. Tak aspoň pokus o zachycení Mléčné dráhy.
Za denního světla to tam vypadalo úplně jinak, méně strašidelně. Po snídani volíme menší procházku po Hidden Valley, je to značená smyčka a nikoho jsme tam nepotkali. Naštěstí ani žádné pavouky, štíry a chřestýše :)

Joshua Tree National Park si určitě zaslouží mnohem víc času na objevování, ale my jsme měli před sebou dlouhou cestu a tak jsme další treky oželeli. I když jde o poušť, je tu hodně k vidění a ani byste nevěřili, kolik živočichů a různých rostlin tu je k vidění.Při výjezdu z parku jsme narazili na stylový obchod.


A pak už dlouhá cesta k jednomu z nejznámějších a nejnavštěvovanějších parků Ameriky.
7 komentářů:

 1. Nádherný! Tohle jsou přesně místa, kam se chcem podívat, tak doufám, že už brzo, protože s tím jak dlouho tady žiju a pořád jsem to ještě neviděla, je to děs! Užívejte!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to moc doporučuju... Je to známá věc, že ty místa, co jsou relativně blízko, člověk furt odkládá :)

   Vymazat
 2. Nádherný! Tohle jsou přesně místa, kam se chcem podívat, tak doufám, že už brzo, protože s tím jak dlouho tady žiju a pořád jsem to ještě neviděla, je to děs! Užívejte!

  OdpovědětVymazat
 3. Tma, fantazie na plné obrátky, kojoti a dokonalá obloha!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty zvuky, který člověk nezná, nás budily a celé mi to tam přišlo hrozně zahadné :)

   Vymazat
 4. Krásné fotky, mléčná dráha je kouzelná. Tolik hvězd jsem viděla jen jednou, v Tatrách. Pořád na fotkách vyhlížím kouli z roští běžící přes cestu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak koule nebude, ale přesně to jsme si říkali celou dobu, co jsme byli v Arizoně :D
   Mléčná dráha byla úžasná, ta obloha v americké přírodě je super, protože široko daleko žádný světlo. Takový pohled jsme měli skoro denně :) My jsme ještě krásnou oblohu viděli v Kostarice na pláži v pralese, kde taky široko daleko nic nebylo. Člověka to úplně okouzlí.

   Vymazat