20. září 2016

U.S.A. - Antelope Canyon

Čím víc se blížíme k městečku Page, které je v blízkosti hranice Arizony s Utahem, země se opět červená a stromy mizí.
Jednou z místních atrakcí je Horseshoe Bend - krásný meandr řeky Colorado.

Ubytujeme se v příjemném kempu Lake Powell Campground. Využíváme toho, že kemp je přes den docela prázdný a osvěžujeme se v bazénu, odpočíváme u posezení, dopisuju cestovní deník a večeři si užíváme v mexické restauraci El Tapatio, kde jsme měli asi nejlepší jídlo. Bylo tak dobrý, že jsem ho ani nestihla vyfotit hned na začátku :)

K Horseshoe Bend se vydáváme i ráno. Od parkoviště k vyhlídce je to asi kilometr chůze v písku a na přímém sluníčku, které je hned ráno dost ostré.


A pak rychle na prohlídku Antelope Canyonu. Místo, na které jsem se opravdu moc těšila. Lístek jsme si kupovali pro jistotu dopředu u agentury Dixie Ellis', ale nebylo to potřeba. Každopádně to nepodceňte, ať potom nelitujete. Na místo je potřeba dojet dřív o cca hodinu a když jsme dojeli, nabídli nám i dřívější prohlídku.
Existují 2 kaňony tzv. Lower Antelope Canyon a Upper Antelope Canyon. Před odjezdem jsme řešili, který navštívit, nikde jsem se nedočetla, jaký je v tom rozdíl. Nakonec jsme zvolili Lower. Někde jsme se dočetli, že tam chodí míň lidí, ale pokud je to pravda, tak v tom Upper kaňonu to musí být maso, protože lidí tu bylo neuvěřitelně moc. A další důvod bylo vstupné jen 20$, narozdíl od Upper, kde je vstupné 40$. Ke vstupnému je třeba přičíst poplatek za vstup do navažské rezervace, který je 8$ na osobu.
Těšila jsem se, že si tam zafotím, samozřejmě s použitím stativu, protože v kaňonu je méně světla. ALE bohužel na prohlídku je stativ zakázaný, je možné se účastnit fotografické tour, ale tam zase každý musí mít vybavení v podobě stativu a zrcadlovky a to máme jen jedno, takže Ondra by nemohl... To jsme samozřejmě nechtěli a tak fotky nemají chtěnou kvalitu. Každopádně tomu zážitku se nic nevyrovná. Rozhodně TOP místo celé dovolené! Tímto se omlouvám za množství fotek (a to jsem to hodně zredukovala!) :)

Fascinovaní tvarem a barvou skal procházíme kaňonem...Poznáte hlavu smějícího se žraloka a bůvola?
 

A jaký je tedy ten hlavní rozdíl mezi Lower a Upper Canyonem?
Je to ve tvaru. Lower má v řezu tvar písmene V, to znamená že nahoře je širší a dole úzký a Upper písmene A, nahoře úzký a dole širší. To má za následek to, že hlavně kolem poledne, kdy je slunce nahoře, prochází paprsky slunce úzkou štěrbinou dolů do kaňonu a vznikají tzv. light beams. V Loweru je údajně jedno, v jakou dobu se tam dostanete (my jsme taky byli kolem 11 dopoledne), ale v jedno místě jsme náznak light beamu viděli taky, zvýrazní se vyhozením hrsti písku do vzduchu. Opět nutno podotknout, že pro kvalitní foto je třeba stativ...


Před návštěvou takového kaňonu se nedívejte na film 127 hodin :) My se na něj dívali naštěstí až v letadle při cestě zpět... Jednou za čas se tu objevují bleskové povodně...brrr, ta představa mi naháněla husí kůži.Kaňon vypadá shora nenápadně. Po prohlídce nám Danny, náš průvodce, za pomocí vody a písku demonstruje vznik kaňonu. Rozhodně návštěvu nevynechejte! Připravte se na hrozné horko, vemte si uzavřené boty, pokrývku hlavy, vodu a doporučuju se namazat opalovákem, máte-li citlivou pokožku.
A pokud máte zkušenosti s oběma kaňony, ráda si poslechnu názor, který je lepší :)

Modrá barva jezera Powell se jeví v této suché žluto červené krajině jako zjevení.


Loučíme se s Arizonou, kterou jsem si moc oblíbila a hurá ještě na sever do Utahu.

4 komentáře:

 1. Nádhera Zito, hlavně ta hloubka vody na první fotografii a povedly se všechny i s pískem. A Fata morgana? Nádhera.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tam fakt moc krásný! Člověk se u toho focení nemusí ani snažit..jde to samo. Díky! :)

   Vymazat
 2. Nádhera, fotky jsem sledovala se zatajeným dechem. Nádherná hra barev a jezero. No představa bleskových povodní, brrrr.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A přitom mají ty skály stejnou barvu a odstín, tu podívanou tvoří jen světlo :)

   Vymazat