9. května 2016

Freiburg im Breisgau

Po menší odmlce, která byla způsobena tím, že jsem byla na cestách, tu pro vás mám rekapitulaci minulého týdne. Byl hektický, nabitý a náročný. 
Pracovně jsem se vydala do Freiburgu. Jen ve zkratce o co jde. Účastním se pravidelně study tour v rámci různých evropských projektů a cílem těchto projektů je tzv. dobrá praxe, aneb jde o to, podívat se, jak to funguje jinak, jaké problémy měli při prosazování různých úprav veřejného prostranství, co jim vyšlo, co nevyšlo a jak to nakonec bylo přijato veřejností. Nebojte se, nebudu vás nudit detaily :)

Z Prahy jsme cestovali autobusem a tak jsem ráda, že jsme udělali zastávku v městečku Ansbach a prohlídli si jejich pěší zónu a další zóny s dopravním omezením.
 

Po nočním dojezdu do Freiburgu jsem byla schopná už jen padnout do hotelové postele. Ráno po probuzení jsem měla z okna výhled na tento nádherný cyklistický most.

Navštívili jsme čtvrť zvanou Vauban a já si okamžitě dovedla představit, že by to byl můj domov. Komplexy nízkoenergetických a pasivních bytovek a domů s dokonalým promyšlením všeho počínaje zadržováním dešťové vody a použití ke splachování záchodů přes její následné čištění a znovu použití na zahrádkách, zelené fasády, žádná parkovací stání na povrchu (a pokud se tam chcete stěhovat a máte auto, jste povinni si koupit parkovací místo v parkovacím domě na okraji této čtvrti), omezení vjezdu a rychlosti vozidel, všude je samá zeleň, děti tu mají krásná hřiště a prolézačky, lezecké stěny, nechybí ani spousta školek a komunitních center, samozřejmě obchodů atd. Celá čtvrť je pravidelně obsluhována městskou dopravou a to převážně tramvajemi.


Po obědě a hodinové přednášce místních zástupců města o chytré zelené koncepci města jsme si v půjčovně zajistili kola a celá naše 30ti členná skupinka se vydala prozkoumat opatření v praxi. Cyklistické ulice nás provedly až za město na stezku podél řeky, kde bylo obrovské množství hřišť na pozemní hokej, fotbal, tenis, volejbal a všude bylo plno dětí. Jak je vidět tak nám hodně přálo počasí. Dojeli jsme až k hlavnímu fotbalovému stadionu. Místo je obsluhováno MHD a vstupenka na zápas slouží zároveň jako volná jízdenka na MHD. Kdo by potřeboval jet autem, když může zadarmo MHD nebo bezpečně na kole, že?

Zpáteční cesta vedla přes trochu turističtější stezky lesem a zahrádkama a všechno tak krásně kvetlo a vonělo.


A na večer ještě do historického centra. Freiburg je krásné město. Byl to opravdu nabitý den. Spousta informací, spoustu nachozených a našlapaných kilometrů a následující den přesun do dalšího evropského města. Tentokrát ve Francii a o tom zase zítra :)

2 komentáře:

  1. Krásný "výlet". A ta zeleň, nádhera.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Pro život to musí být opravdu příjemné město :)

      Vymazat