8. ledna 2016

Malajsie - Cameron Highlands, II.část


16.12.
Dnešní tour obsahuje výlet na čajové plantáže, na horu Gunung Bintang, procházku moosy forestem (pralesem plným mechu a kapradin) a návštěvu motýlí farmy. Ještě při nákupu tour nás upozorňují, že vláda zavřela moosy forest, protože ho návštěvníci ničili. Takže můžeme jít jen okolo a dostáváme slevu. Tour stojí 45 RM na hlavu.
Čekáme na průvodce, ten přijede starým rezavým Landroverem Defenderem, naloží nás, plus německý pár a španělskou rodinku, a odjíždíme. Je to Ind se skvělým smyslem pro humor. Máme mu říkat „Many“ stejně jako money – peníze.
První zastávka je na čajových plantážích BOH. Povídá nám něco o historii.

Další zastávka je na Gunung Bintang, kde ční dosti vachrlatá rozhledna. Naštěstí nás unesla i s 10 Indy, kteří se tam za námi vrhli. Jdeme asi kilometr podél lesa a nacházím 4 cm láčkovku, mám z ní radost. Průvodce nám povídá o rostlinách. Co se používá na průjem, na horečku, jak se to upravuje, co se z toho vaří. A pak nám ukazuje už větší láčkovku (na fotce pro porovnání s rukou) a pak ještě jednoho obra cca 20 cm. Dovoluje nám i na kousek nakouknout do lesa. Je to škoda, že je zavřený, ale když se lidi neumí chovat, tak se nedá nic dělat.
 
Cestou dolů zajíždíme do fabriky na zpracování čaje. Používají stejné stroje jako jsme viděli na Azorech. Kupujeme nějaké čaje a nabíráme síly u šálku. Všude je spousta lidí, dětí a hluk. Moc relaxovat se tu nedá.
Poslední zastávkou je motýlí farma. Kromě motýlů je tu i různý hmyz, ryby, žáby, hadi a další havěť.

Byla to moc příjemná půldenní tour. Oběd jak jinak než u Indů. Ovšem tentokrát v restauraci Kumar. Jídlo je tu levné (cca 6 RM na hlavu), ale hrozně ostré. Bloumáme městem, občerstvujeme se a když se jdeme projít kolem atletického stadionu, pozorujeme teenagery, jak trenujou. Všichni na nás mávají, zdraví nás a neustále se usmívají. Je to moc příjemné. Zůstáváme i na fotbalový zápas místních kamarádů, u kterého se válíme smíchy. Jejich technika není zrovna fotbalová, jejich těla nepřipomínají úspěšné sportovce, ale jejich nasazení a hlavně radost ze hry je úžasná.


3 komentáře: