4. září 2015

Okolí Lisabonu

Na pár dní jsme si půjčili auto, abychom se dostali na jih, ale první den jsme ho použili na objevování okolí Lisabonu. A tohle doporučuju úplně všem kteří se do Lisabonu nebo Portugalska chystáte.
Vzali jsme to přes Belém. Kdo prý nebyl v Belému, jako by nebyl v Lisabonu. Já úplně nesouhlasím. Je to tam hezké (líbí se mi hlavně Památník objevitelů), ale že bych potřebovala x hodin stát v desítkách metrů dlouhé frontě, abych navštívila Mosteiro dos Jerónimos (i když je uvnitř určitě nádherný - podle fotek) a všude ale všude kolem mě byly stovky turistů. To moc nemusím. Vyjeli jsme jen na vyhlídku zmíněného Památníku objevitelů (Padrão dos Descobrimentos). Vstupné 4 € na osobu.


Přes skvělou silnici N6 jsme se vydali do Cascais na Boca do Inferno. Nebylo moc vody a skoro žádné vlny, takže se nám tento přírodní úkaz neukázal v celé svojí kráse, ale nevadí. Pak jsme se vydali dál na Praia do Guincho, trochu přeplněná a tak jsme jen chvilku pozorovali surfaře a kitesurfaře, kteří mají tuto pláž v oblibě.
Další zastávka byl nejzápadnější bod Evropy - Cabo da Roca. Opět malinko turistické místo, ale kupodivu tu moc lidí nebylo a k mému překvapení ani moc nefoukalo a bylo naprosto jasno. Většina lidí jezdí jen sem a zajdou si kousek po útese na jednu a na druhou stranu. My jsme ale odstavili auto kousek dál od Cabo da Roca a vydali se Praia da Ursa. Nejkrásnější a nejúžasnější pláž na světě (oukej, tak z těch, co jsem kdy navštívila) a stala se i Ondrovou topkou. Je to prostě nádhera. Dolů se jde poměrně strmě a tak doporučuju uzavřené boty nebo aspoň trekové sandále. Sestup v žabkách vypadá dost vtipně a chvilkama je o hubu. Právě díky ne úplně jednoduchému sestupu je tu málo lidí, žádné deštníky, lehátka a stánky. Hodně žen tu chodí nahoře bez a taky je tu velké množství nudistů. Voda sice byla ledová, kolem 19°C (ano nečekejte v Portugalsku "teplé moře", to si jeďte radši do Chorvatska, v Portugalsku je prostě chladný oceán s pořádnýma vlnama), ale díky odlivu byly menší vlny a míň vody, takže se dalo nádherně koupat. Zažila jsem tu dřív třímetrové vlny, takový zvláštní mlhový opar, silný vítr a zimu, ale takhle nádherně jako jsme měli my, to ještě ne. Bylo to dokonalé.

Pak jsme ještě na otočku navštívili Praia da Adraga, která je taky moc příjemná, dovezete se tu přímo autem a je tu i bufet a restaurace. Pokud tu někdy budete, vylezte si strmé kopce (na jednu či druhou stranu) a pokochejte se výhledy. My jsme na to už neměli čas.


Žádné komentáře:

Okomentovat