19. května 2015

Zürich

Ocitla jsem se na pár dní v Curychu. Pracovně. Díky evropským projektům jsem se mohla účastnit návštěvy inspirativního města. Přijeli jsme omrknout dobrá řešení v dopravě.
Město je to krásné. Výhled na jezero a v dálce zasněžené hory. Slušný kýč. Počasí vyšlo úžasně. Slunečno a 28°C a celý den chůze ve městě. 
Ve Švýcarsku jsem ještě nikdy nebyla. Vím, že je to drahá země, ale netušila jsem, jak moc. Vůbec se to nedá srovnávat s ničím, co jsem dosud zažila. Průměrný měsíční plat je 6.000 CHF, což odpovídá téměř 160.000Kč. Odborníci a specialisté mají většinou kolem 10.000CHF a určitě i víc. Fakta o bydlení jsou taky zajímavá. 70% obyvatel Curychu bydlí v pronájmu, přičemž měsíční nájem bytu o cca 100 m2 je kolem 3.000 CHF. 
Co je skvělé, je jejich integrovaný systém železniční a městské dopravy (busy, trolejbusy, tramvaje, nadzemky, podzemky, parníky atd). Roční karta na celou železniční síť v rámci Švýcarska plus MHD všech švýcarských měst stojí 3.300 CHF. Vlaky jezdí mezi jednotlivými velkými městy v intervalu půl hodiny případně hodiny a regionální vlaky v intervalu 10 - 15 min. Geniální. A dostanete se naprosto všude, pohodlně a rychle.
Jídlo se taky pohybuje ve vyšších cifrách. Slušně se najíte za cca 20 CHF. Jde to i míň. Za pivo 0,4l ovšem v restauraci necháte minimálně 6,5 CHF, v obchodě lze plechovka sehnat za 1,8 CHF. Možná i proto je tu dost obvyklé, hlavně u mladších, si nakoupit plechovky a pak je popíjet v parku, u jezera a na promenádách. Já jsem si v jedné restauraci dala večeři za 16 CHF i k tomu tupláka za 16 CHF - nejdražší pivo v mém životě :)
Mimo krásných budov, jezera, řek, zeleně a příjemných bulvárů, které jsou "pedestrian friendly" a kde auto nehraje prim tak, jak jsme bohužel mnohdy zvyklí z českých měst, jsou tu i neskutečně chick lidé. Všude je spoustu mužů v dokonale padnoucím obleku převážně tmavěmodré barvy, bílých košil a naleštěných bot hnědých (ty se mi líbí nejvíc) i černých, někteří se nebojí i barevných ponožek. Dámy zase na podpatcích a krásně barevných designových kolech. Radost pohledět.
Kombinací různých opatření - omezení pro automobilovou dopravu, omezení parkování, doplněním infrastruktury pro cyklisty, kvalitní městskou dopravou, které jezdí často a všude, zelení, mobiliářem jako jsou lavičky, odpadkové koše ve stejném designu a dalších věcí dosáhli v Curychu toho, že je to město, které prostě žije a kde se dobře žije. Mimochodem nejlepším městem pro život 2014 se stala Vídeň, o které jsem psala nedávno. Hádejte, které město jí šlape na paty? Ano, je tu Curych.   
 


 


 

Žádné komentáře:

Okomentovat