20. dubna 2015

Budapešť

Na Budapešť už jsme měli zálusk delší dobu. Prodloužený velikonoční víkend byl pro výlet jako stvořený. Domluvili jsme se ještě s Ondrovým bratrancem Kubou a jeho drahou polovičkou Verčou. Poprvé jsem vyzkoušela služby Airbnb a všechno klaplo na jedničku, ještě včasnou jízdenku do Evropy od Českých drah a můžeme jet. Jenže Kuba 2 dny před odjezdem onemocněl a tak strávil čas v posteli a my jeli ve třech, protože už jsme žádného náhradníka nesehnali.
Cesta nám utíkala, zdravotním panáčkem slivovice (a nebyl zcela poslední) to začalo a my se projedli a prokecali až do Budapešti. Počasí nám první den nepřálo a při večerní procházce jsme zmokli.
Další dny je ale krásně, i když stále fouká studený vítr. Procházíme všechna turistická místa a památky v Pešti. Několikrát navštěvujeme i Baziliku svatého Štěpána. Kousek od ní si dáváme zmrzlinu ve tvaru růže (ano, i přes tu zimu neodoláme). A nevynecháme ani židovskou čtvrť, na jejímž okraji bydlíme a nejznámější tržnici, kde snídáme langoše.

 

Navštěvujeme i ZOO, kde mají wombata a termální lázně Széchenyi. Nejvtipnější návštěvou byl bar Szimpla kert. Můžete tu sedět například ve starém trabantu, v holičském křesle nebo u gymnastického koně. Já jsem seděla na stolečku ze starého šicího stroje, na kterém bylo přidělané historické plechové sedlo z traktoru.

 
Samozřejmě se vydáváme přes krásné mosty i do Budy, kde se "schovávají" všichni ti turisti, které jsme první 2 dny v Pešti moc nepotkávali.
 
V některých místech je uliční prostor příjemně řešen. Tím myslím, že uličky nejsou zapráskané parkujícíma autama, široký chodník, omezená rychlost pro auta, většinou se jedná o jednosměrky. Je tu hodně cyklostezek a taky stojanů na kola. (Odpusťte menší profesní deformaci)
 

Možná proto, že jsem od Budapešti tolik neočekávala, byla jsem velmi příjemně překvapena. Je to krásné město. 

Žádné komentáře:

Okomentovat