24. února 2015

Azorské ostrovy - Ponta Delgada a whale watching


Ilhas dos Açores jsou portugalské souostroví a zámořské autonomní území Portugalska nacházející se v Atlantském oceánu, přibližně 1500 km od Lisabonu a asi 3900 km od východního pobřeží Severní Ameriky. Souostroví je tzv. „nejvzdálenějším regionem“ Evropské unie.
Souostroví je tvořeno devíti obydlenými ostrovy: největší São Miguel, Pico, Terceira, São Horte, Faial, Flores, Santa María, Graciosa a nejmenší Corvo.
Ostrovy jsou sopečného původu, jsou zde častá zemětřesení a výskyt minerálních pramenů. Vládne zde mořské subtropické podnebí, se silnými větry. Vlivem Golfského proudu tu nejsou velké teplotní výkyvy, v létě se teplota pohybuje kolem 23 °C a v zimě klesá k 16 °C. Ani teplota vody nepodléhá větším změnám, osciluje mezi 17 °C a 24 °C.

Obecně Azory nejsou asi příliš známé. Já jsem na ně narazila v roce 2012. Při svém pobývání v Lisabonu jsem se zajímala o všechno, co je spojené s Portugalskem. Tenkrát se mi nepodařilo je navštívit, ale v roce 2014 to vyšlo.

Koupili jsme poměrně levné letenky už několik měsíců před odletem (myslím, že to bylo cca 6 měsíců předem), za cenu toho, že strávíme noc na Lisabonském letišti při cestě tam. Žádný komfort, ale o to nám při cestování až tak nejde.
V plánu je od 20.-27.5.2014 navštívit 2 z devíti ostrovů. A to São Miguel, kam letíme z Prahy přes zmíněný Lisabon a ostrov Terceira, na který se dostaneme trajektem.

Hlavní město ostrova São Miguel se jmenuje Ponta Delgada a je suverénně nejlidnatějším městem ostrovů. Přiletěli jsme v dopoledních hodinách a odpoledne jsme si zařídili whale watching, tedy výlet na oceán na účelem spatřit nějakého toho mořského tvora. Nutno dodat, že se nejedná o žádnou masovou akci. Azory zatím (neštěstí) nejsou tak turisticky profláknuté a obecně se snaží chovat se k přírodě fér. 

Strávit přes 3 hodiny na člunu zvaný Zodiac, kde člověk sedí jako na koze, uprostřed Atlantiku byl zážitek. I přes voděodolný skafandr jsme byli durch mokří, protože nás sem tam přeskočila vlnka, chvilku nám byla zima, pak vysvitlo slunce a my se samozřejmě nenamazali krémem, takže jsme měli spálené obličeje. Mimochodem v tom jsou Azory zrádné. Nedá se moc předvídat počasí. Během jednoho dne se dá zažít pomalu všechna 4 období. My ale měli všechny dny štěstí a nezažili jsme žádnou celodenní mlhu ani žádné trakaře.
Bohužel přírodě člověk neporučí a žádná velryba ke člunu nepřiplula. Ale viděli jsme krásné delfíny a taky létající ryby. Jak jsme později zjistili, každý den, kromě toho našeho, po celý týden, co jsme strávili na Azorech, byly výpravy úspěšné a velryby viděly. Co se dá dělat, že? Tak příště...

Následovala procházka po městě a (hlavně psychická) příprava na zítřejší přesun na ostrov Terceira.

 

Náklady:
Whale watching 55€ za osobu
Zpáteční cesta trajektem Sao Miguel, Ponta Delgada - Terceira, Praia da Vitória 100€ za osobu

Žádné komentáře:

Okomentovat